More

    Nesanica i visoki krvni tlak

    Muči vas nesanica.

    Jeste li provjerili krvni tlak?

    San igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja, a kvalitetan odmor neophodan je za pravilno tjelesno funkcioniranje. Dobro je poznato da se u dubokim fazama sna („deep sleep phases“) naš organizam obnavlja, a osnovne životne funkcije usporavaju. Krvni tlak se snižava, disanje postaje sporije, temperatura tijela se snižava, mišići se opuštaju, opskrba mišića krvlju se povećava kao i razina energije, a tkiva se obnavljaju.

    Od strane stručnjaka odraslim osobama preporučuje se između 7 i 8 sati kvalitetnog sna svake noći jer sve manje od toga može narušiti zdravlje pojedinca, a dugotrajna nesanica može dovesti do problema kao što su debljanje, povišen krvni tlak i depresija.

    Imajući u vidu važnost kvalitetnog sna, ali i suočeni s činjenicom kako neke osobe s visokim krvnim tlakom imaju problema s nespavanjem, posljednjih se godina odnos između nesanice i visokog krvnog tlaka sve više istražuje i proučava.

    Visoki krvni tlak stvara pritisak na krvne žile što može uzrokovati glavobolje, bol u prsima i otežano disanje, a svi ti simptomi mogu otežati spavanje. Također i neki lijekovi za regulaciju krvnog tlaka mogu dovesti do nesanice, ali to nikako nije razlog da prekinete propisanu terapiju. U suradnji s liječnikom preporučuje se pronaći adekvatan lijek koji vam neće ometati san.

    S druge strane, dugotrajna nesanica može dovesti do povećanja krvnog tlaka jer kako je rečeno u uvodu – dok spavate tijelo prirodno snižava vaš krvni tlak, ali kod nesanice, ove važne funkcije se ne mogu odvijati ili su prekinute pa s vremenom može doći do povećanja krvnog tlaka i srodnih problema kao što su bolesti srca, moždani udar i srčani udar.

    Općenito govoreći, vrlo je vjerojatno da odrasle osobe koje spavaju manje od7 sati već imaju određene zdravstvene probleme kao što su pretilost, astma i depresija, a svi ovi problemi povećavaju rizik od bolesti srca i moždanog udara.

    Što može pomoći?

    • Uvedite rutinu i napravite raspored spavanja. Vrlo je važno da u isto vrijemesvaki dan odlazite na spavanja i budite se.
    • Fizička aktivnost je neopisivo važna, ne samo za nesanicu nego općenito za stanje visokog krvnog tlaka. Ako ste fizički aktivni, sasvim je jasno da ćete biti i umorni te je stoga iveća vjerojatnost da ćete se naspavati. Preporuka je samo izbjegavati veća opterećenja i aktivnosti nekoliko sati prije odlaska na spavanje.
    • Meditacija i tehnike opuštanja također su jedan od preporučljivih alata koji mogu pomoći u borbi s nesanicom.
    • Možete u dogovoru i isključivo prema uputi liječnika kratkotrajno koristiti i lijekove za spavanje ili se odlučiti za neki od prirodnih dodataka koji bi mogli pomoći.

    Koju god od ovih metoda pomoći izabrali, važno je da ste dosljedni i da problemu nesanice pristupate vrlo ozbiljno jer nesanica može uzrokovati vrlo ozbiljne probleme i ozbiljno narušiti kvalitetu života i zdravlje pojedinca.

    pazitenasvojesrce.com