More

    Nestašica lijekova u BiH: Dio lijekova privremeno nedostupan, neki trajno povučeni

    Na tržištu Bosne i Hercegovine krajem prošle i početkom ove godine prijavljena je nestašica više lijekova, dok nekih neće biti dostupno do kraja godine, a neki su trajno povučeni.

    Razlozi nestašica uključuju kašnjenja u proizvodnji, probleme u lancu opskrbe, odluke proizvođača da ne obnavljaju dozvole, ograničene proizvodne kapacitete te globalne poremećaje u distribuciji.

    Prema podacima Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, tijekom prosinca 2024. i ove godine prijavljen je privremeni ili trajni prekid distribucije 33 lijeka. Među njima su Klavocin Bid, Ventolin, Levemir i Carboplatin. Osim toga, prijavljene su nestašice pojedinih lijekova za liječenje dijabetesa, visokog krvnog tlaka i onkoloških pacijenata.

    Unatoč problemima, iz Agencije ističu da za većinu ovih lijekova postoje generičke zamjene – proizvodi s istom aktivnom tvari, jačinom i farmaceutskim oblikom drugih proizvođača. Proizvođači su obvezni prijaviti svaki prekid opskrbe te, u slučaju privremenih nestašica, navesti očekivani datum ponovne dostupnosti lijeka.

    Pojačana komunikacija s proizvođačima

    „S proizvođačima i veleprodajama svakodnevno surađujemo kako bismo prevenirali nestašice. Prošle godine značajno smo ubrzali obradu zahtjeva za izdavanje i obnovu dozvola, čime smo omogućili brži dolazak lijekova do pacijenata. Također, omogućavamo distribuciju lijekova proizvedenih za druga tržišta, pod uvjetom da ispunjavaju propisane specifikacije“, navode iz Agencije.

    Ipak, priznaju da još uvijek dio nestašica prvi dojavljuju pacijenti i zdravstvene ustanove, nakon čega se dodatno provjerava dostupnost lijekova i traže moguća rješenja. Od 2018. godine postoji informacijski sustav putem kojeg su sve prijavljene nestašice javno dostupne.

    Rast potrošnje antibiotika i lijekova u BiH

    Osim problema s opskrbom, u BiH je u stalnom porastu i potrošnja antibiotika. Prema podacima Agencije, u 2023. godini potrošnja antibiotika iznosila je 24,7 dnevnih definiranih doza na 1000 stanovnika po danu, što je povećanje u odnosu na prethodne godine.

    Ukupan promet lijekova također raste – u 2023. godini iznosio je 961 milijun KM, što je porast u odnosu na 2022. godinu, kada je iznosio 890 milijuna KM. Samo na bezreceptne lijekove građani su prošle godine potrošili 130,6 milijuna KM.